2024 Aralık Enflasyonu Açıklandı, Enflasyon Yükseldi - Finpara

2024 Aralık Enflasyonu Açıklandı, Enflasyon Yükseldi

2024 Aralık Enflasyonu Açıklandı, Enflasyon Yükseldi

2021 Aralık enflasyonu açıklandı. Açıklanan enflasyona göre üretici ve tüketici enflasyonunda ciddi bir yükseliş görülüyor.

TÜİK, her ay enflasyon oranı açıklayarak ülke içerisindeki durumu göstermeye çalışıyor. Hem üretici enflasyonu hem de tüketici enflasyonu paylaşan TÜİK, dün açıkladığı enflasyon oranı ile birlikte ciddi bir artış yapmış oldu.

2021 Aralık Enflasyonu Yükselişe Geçti

Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılının Aralık ayı enflasyon oranlarını paylaştı. Buna göre tüketici enflasyonu %36,08 olarak yer aldı. Geçtiğimiz ay yıllık enflasyon %21,31 olarak açıklanmıştı. Yıllık enflasyonun yanı sıra aylık enflasyon %13,58 olarak belirtildi. Tüketici enflasyonu yıllık oranda en çok %53,66 ile ulaştırma alanında artış yaşadı. En az %8,76 ile haberleşme oranında artış görüldü. Bunun yanı sıra en çok artış yaşayan gruplar arasında gıda ve alkolsüz içecekler, ev eşyası ve lokanta ve oteller görülüyor. Aylık bazda ise ulaştırma, ev eşyası ve gıda ve alkolsüz içecekler ön plana çıkıyor.

2021 Aralık Enflasyonu

Tüketici enflasyonunun yanı sıra üretici enflasyonunda da ciddi bir artış yaşanıyor. Yapılan açıklamaya göre üretici enflasyonu geçtiğimiz ay yıllık bazda %54,62 olarak açıklanmıştı. Aralık ayında ise %79,89 olarak belirtildi. Üretici enflasyonunun bu şekilde artış yaşaması üreticilerin maliyetinin ciddi bir şekilde arttığını gösteriyor. Bu durumun tüketici enflasyonunu da etkileyeceği açıklanıyor. Üretici enflasyonu aylık olarak %19,08 artış yaşadı. 2021 Aralık enflasyonu oranlarına göre üretici enflasyonunda en çok artış yaşayan gruplar arasında yıllık bazda kök ve rafine petrol ürünleri, ham petrol ve doğal gaz, ana metaller ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı gibi çeşitli gruplar bulunuyor.

TÜİK’in paylaştığı verilerin yanı sıra vatandaşların takip ettiği bir diğer kaynak ENAG olarak karşımıza çıkıyor. ENAG’ın yapmış olduğu enflasyon paylaşımına göre tüketici enflasyonu yıllık %82,81 oranında artış gerçekleştirdi. Aylık artış ise %19,35 olarak açıklandı. ENAG’a göre en çok artış gıda ve alkolsüz içeceklerde görülürken en az artış ev eşyası grubunda yer aldı.