Türkiye Otomobil İhracatı Verileri Duyuruldu - Finpara

Türkiye Otomobil İhracatı Verileri Duyuruldu

Türkiye Otomobil İhracatı Verileri Duyuruldu

Türkiye otomobil ihracatı ile ilgili veriler yayınlandı. Yayınlanan verilerde dikkat çeken detay ekonomiye katkısının büyük olması oldu.

Otomotiv sektörü gelişmeye devam ediyor. Bu sektörde meydana gelen yenilikler hem sürücüleri mutlu ediyor hem de firmaları memnun ediyor. Her geçen yıl daha iyi hale gelen otomotiv sektörünün son zamanlarda konuştuğu konulardan birisi elektrikli araçlar olmakta. Bunu bir kenara bırakalım, Türkiye’de otomobil ihracatında önemli pay elde edilmiş durumda. Açıklanan verilere göre otomotiv sektörünün ülkeye döviz girdisinde ciddi bir katkısı bulunuyor.

Türkiye Otomobil İhracatı Güçleniyor

Türkiye’de otomotiv sektöründe 2021 yılı ile birlikte önemli bir ihracat geliri sağlandı. paylaşılan verilere göre 2021 yılı içerisinde otomotiv sektörünün ihracat geliri 29.3 milyar dolar olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Sektörde en çok kazanç sağlayan alan tedarik endüstrisi olarak yer aldı. Tedarik endüstrisinin toplam payı %40,2 olarak yer alırken binek otomobiller %32,4 olarak bizlerin karşısına çıktı. Bunun yanı sıra eşya taşıma araçları %18,2, otobüs gibi ulaşım araçları %4,3 ve diğer taşıtlar %4,9’luk bir paya sahip oldu. Binek otomobillerin ihracatı ise 9,5 milyar dolar olarak açıklandı.

Türkiye Otomobil İhracatı

Türkiye otomobil ihracatı verileriyle ilgili açıklanan diğer veriler arasında 2021 yılında oransal olarak en çok artış yaşayan ülkeler belirtildi. Buna göre 2021 yılında 2020’ye göre ihracatın en fazla arttığı ülke %156,6 ile Avustralya oldu. Avustralya’yı takip eden ülkeler arasında Güney Afrika ve Bahreyn yer aldı.

Paylaşılan bir diğer veride en çok ihracat hacmine sahip ülkeler paylaşıldı. Buna göre en yüksek ihracat yapılan ülke 1.7 milyar doların üzerine çıkan Fransa olurken Fransa’yı takip eden ülke İtalya oldu. İtalya ile 883 milyon dolarlık bir ihracat geliri elde edildi. Üçüncü sırada yer alan ülke 845 milyon dolar ile Almanya olurken İspanya 840 milyon dolar, Birleşik Krallık ise 808 milyon dolar olarak verilere yansımış bulundu. Türkiye, otomobil ihracatında gelişmeye devam ediyor.