Dolar 1 Lira Olursa Yaşanabilecek Olaylar - Finpara

Dolar 1 Lira Olursa Yaşanabilecek Olaylar

Dolar 1 Lira Olursa Yaşanabilecek Olaylar

Dolar 1 lira olursa ne olur? Bu soru pek çok kişinin merak ettiği bir soru olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu konuda cevaplıyor olacağız.

Dolar lira kuru son zamanlarda ciddi bir artış yaşasa da bu aralar dengeye girmiş durumda. Kurun dengeye girmesi ile beraber istikrar tekrardan sağlanmaya başlandı. Bazıları dolar lira kurunun 1 liraya eşitlenmesiyle birlikte nelerin olabileceğini merak ediyor. Bu konuda dolar lira kurunun eşitlenmesi sonrasında yaşanabilecekleri anlatmak istiyoruz.

Dolar 1 Lira Olursa Yaşanabilecekler

Bir gün sabah uyandığınızda dolar lira kurunun 13 liradan 1 liraya düştüğünü gördünüz. Bu durumda ülkede olacak şeylerden birisi vatandaşların cebindeki paranın çok büyük bir değer kazanması ve zenginlik yaşaması. Örneğin bir vatandaşın 1.300 lirası var ise bu 100 dolar ediyor. Bu olay ile birlikte 100 dolar, 1.300 dolar olacak. Böylesine ciddi bir artış sebebiyle vatandaşların alım gücünde büyük bir yükselme meydana gelecek. Kısacası vatandaşlar bu duruma çok sevinecek.

Dolar 1 Lira

Bu olaydan sonra akla gelen şeylerden birisi ürünlerin fiyatı olmakta. Ürünlerin fiyatının düşmesi zaman alabilir. Çünkü firmalar maliyetine göre satış yapıyor. Fiyatların düşmesi adına bazı firmalar maliyetin azalmasıyla birlikte düşük fiyattan ürün stoklayıp eski ürünlerde bir miktar indirim uygulayabilir. Bu sayede firma kâr sağlayabilir. Eski ürünler bitince ise yeni ürünlerin fiyatında ciddi bir düşüş meydana gelir.

Dolar 1 lira olduğunda şu durum ile de karşılaşılabilir. Vatandaşlar cebindeki paranın daha değerli olduğunu gördüğünde ürünlere olan talepte ciddi bir artış meydana gelecek. Bu da fiyatların tekrardan yükselmesinde etkili olabilir. Yani ekonomi iyi olsa da bu sefer arz talep dengesinin etkilenmesi sebebiyle enflasyon yükselebilir. Bu durumda uygulanabilecek adımlardan ikisi maaşların düşürülmesi ve vergilerin arttırılması olarak karşımıza çıkabilir. Bu sayede arz talep dengesi sağlanabilir.

Ütopik bir olay gibi dursa da böyle bir durumun yaşanması ile birlikte meydana gelebilecek bir diğer şey bazı firmaların çöküşü olabilir. Çünkü bazı firmalar eğer maliyeti yüksek ürünü yüksek fiyattan satarsa bu ürünlerin talebi düşebilir ve daha uygun fiyata satan firmalar ortaya çıkabilir. Bu da talebi düşen firmaların iflas etmesine yol açabilir.