Twitch'te Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz? - Finpara

Twitch’te Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Twitch’te Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Twitch’te canlı yayın yapmak size biraz harçlık kazandırabilir, ancak bunu tam zamanlı bir iş haline getirmek kolay değildir. Günlük işinizden çıkmak için muhtemelen yaklaşık 1.000 sadık aboneye ihtiyacınız olacak.

Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

 

İyi haber şu ki, ortaklıklar, sponsorluklar, reklam geliri, kademeli abonelikler ve Bit bağışları dahil olmak üzere Twitch kullanarak para kazanmanın birçok yolu var. Ayrıca Twitch canlı akışları daha sonra YouTube’da para kazanmak için yeniden kullanılabilir. Ancak aynı anda YouTube ve Twitch üzerinde canlı yayın yapmayın.

En çok kazanan Twitch yayıncısı Ninja (diğer adıyla Richard “Tyler” Blevins) yaklaşık 12 milyon aboneye sahip ve Fortnite gibi popüler oyunları yayınlayarak yılda 5 milyon dolardan fazla para kazanıyor.

  • Abonelikler: 3,955,571 $
  • Reklam Geliri: 509.521 $
  • Bit Bağışları: 316,355 $
  • Tahmini Sponsorluk: 600.000 $
  • Tahmini YouTube Kazancı: 36.000 $

Yüksek bir görüntüleme sayısına sahip olmak, aylık 4,99 – 24,99 ABD Dolar arasında ödeme yapmak isteyen ücretli aboneleri kanalı çekmenize de yardımcı olacaktır. Bir yayıncı çok sayıda görüntülemeye ve az aboneye sahip olabilir veya tam tersi olabilir. Bu, ne kadar para kazanabileceğinizi etkiler. Bu yayıncıya, canlı yayın katılımına, bölgeye ve yayıncının canlı yayınlarının konusuna bağlıdır.

Twitch Gelir Hesaplama

 

Diyelim ki, haftanın beş günü sekiz saat boyunca çalışan bir yayıncısınız ve 1000 aboneyle akış başına sabit bir 1000 görüntüleme oranınız var ( Twitch bu gelirin yarısını aldığı için 1 abone için ortalama 3,5 dolar ödüyor ).

Sponsorlu ücretleri, 10.000 takipçi sayısına yaklaştığınızda izleyici başına 1 sent ile 1 $ arasında değişebilir. Tabi sponsorlar para dışında sizlere ve izleyicilerinize hediyeler verecektir.

  • Haftada 10 yayın (reklam ücretleri genellikle 1000 görüntüleme başına 3,50 dolardır) = aylık 140 ABD doları
  • 3,50 ABD doları ödeyen 1000 abone = aylık 3500 ABD doları
  • Bit bağışları (kaba tahmin) = 100 $
  • Sponsorluklar = 150 ABD doları
  • YouTube ( 1000 görüntüleme başına 5 ABD doları ) = 50 ABD doları

Bu, aylık 3,940 ABD doları, yani yıllık 51,220 ABD doları yapar.

Türkiye üzerinde 1000 abone elde etmeyi başardığınızda ortalama olarak aylık 3,940 dolar para kazanırsınız.

Twitch yayını yapmayı düşünüyorsanız sürekli platform değişikliğine gitmemenizi ve kendinizi büyük görmemenizi öneriyoruz. 3 yıl önce 1000 kişi tarafından izlenen bir yayıncı şuanda 40 kişi tarafından izleniyor. Samimi ve doğal olun gerisi gelecektir.

Twitch prime ile ülkemizde yayıncılara ücretsiz bir şekilde abone olabiliyorsunuz. Prime ile abone olduğunuzda da yayıncı normal üyelik ile aynı ücreti alır. Amazon firması prime aboneliklerinin ücretini kendi cebinden yayıncılara ve Twitch platformuna öder. Yani prime aboneliği geliri azaltmaz. Aksine daha fazla abone edinebildiğiniz için daha fazla para kazanmanızı sağlar.

İnstagram ‘da Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Twitch'te Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz