İcra Kredi Kartına Bloke Konur mu? - Finpara

İcra Kredi Kartına Bloke Konur mu?

İcra Kredi Kartına Bloke Konur mu?

Borcu olan kişilerin Google arama motorunda en sık sorduğu sorulardan birsi de “İcra kredi kartına bloke konur mu?” sorusudur. Alacaklı olan kişi sizden borcunuzu talep etme hakkına sahiptir. Dolayısıyla bu süreçte kredi kartınızın limiti fark etmeksizin kredi kartlarına bloke konulabilir. Bankaya olan borçlarınızı ödemediğiniz taktirde banka hesap kartlarınızın kullanımını kısıtlayabilir. Bu durumda hesabınızdaki parayı borcunuzu ödemediğiniz taktirde geri çekemezsiniz.

Borcunuzu ödemeniz durumunda blokeleriniz kalkar. Ancak borç ödenmediği süre boyunca bloke işlemleri devam eder. Kartlarınız bloke olmasına rağmen borcunuzu ödememeye devam etmeniz durumunda alacaklı kurum sizi mahkemeye verir. Böylelikle hem adli sicil kaydınız hem de kredi sicil kaydınız ciddi oranda bozulur.

Kredi Kartına Neden Bloke Konur?

Kredi kartlarınızda birikmiş olan borçlarınızı düzenli olarak ödemediğiniz taktirde bankalar sizi ilk başlarda uyarır. Sonrasında ise kredi kartına bloke koyabiliyor. 3 dönem boyunca kredi kartınıza ödemeniz gereken minimum tutarı ödemezseniz banka size ek 7 gün süre verir. Bu süre içerisinde ödemenizi yapmamanız durumunda icra işlemlerine başlanır. Bankaya olan borcunuzu 97 gün içerisinde ödemezseniz kredi kartınız blokeli bir şekilde kalır.

Ayrıca 90 gün boyunca borcunuzu ödememeniz durumunda ise kartınız tamamen kapanır. Kartınızın bloke olması durumunda içerisindeki limitinize dokunulmaz. Borcunuzu ödeyerek bloke işlemlerinizi kaldırdıktan sonra tekrardan kartınızı kullanabilirsiniz. Limitiniz kartınıza el konulmadan önceki seviyelerde olacaktır.

Kredi Kartından Dolayı Eve İcra Gelir Mi?

Kredi kartı borçlarınızı 30 gün boyunca ödemezseniz evinize icra gelmez. 90 günlük süre zaafında ödeme yapmamaya devam ederseniz banka tarafından size uyarı tebligatı gönderilir. Ayrıca bu süreç içerisinde borcunuza yapılandırma, taksitlendirme teklifleri yapılır. Gönderilen tebligatı önemsememeniz durumunda ise 7 gün sonra kredi kartı borcunuzdan dolayı avukatlık olursunuz.

Avukat bu süreçte sizi telefonla arayarak çeşitli bilgilendirmelerde bulunur. Bu süreç içerisinde borcunuzu ödememeye devam ederseniz icra işlemlerini avukat başlatır. Ve bu süre içerisinde evinize icra gelir. Evlerinizde maddi değeri olan eşyalarınız icraya düşer. 18 yaşını tamamlamış bir kişiyseniz ailenizin yanında ikamet ediyorsanız, sizin ait olan eşyalar icraya düşer. Ailenizin eşyaları bu süreç içerisinde icralık olmaz.

Bu durumda kişiler oldukça müşkül duruma düşüyor. Bu tarz durumlara düşmemek için en azından borcunuzu ödeyemiyorsanız bankaların alternatif ödeme yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Yapılandırma veya taksitlendirme işlemlerini tercih ederek ödemelerinizi planlı olarak gerçekleştirebilirsiniz. Böylece icraya düşmeden yavaş yavaş borcunuzu ödeme fırsatına erişmiş olursunuz.