Yapı Kredi Bankası Devir Ne Demek? - Finpara

Yapı Kredi Bankası Devir Ne Demek?

Yapı Kredi Bankası Devir Ne Demek?

Yapı kredi bankası devir işlemi bir hesabın borcunun bir sonraki aya ertelenmesi işlemidir. Banka hesabı sahibinin isteği doğrultusunda gerçekleştirilen bu işlemde borcun ya da taksitin ertelenmesi gerçekleştirilir. Ancak kimi durumlarda Yapı Kredi bankası da diğer bankalar gibi kendi isteği doğrultusunda borç erteleme işlemi yani devir işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bu gibi devir işlemleri gerçekleştirildiğinde banka hesap sahibine gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır.

Yapı Kredi bankasında pek çok devir prosedürü ve yolu mevcuttur.  Bu nedenle devir işleminin türü devrin gerçekleştirilme şeklini etkilemektedir. Örnek olarak devir işleminde devredilen ev, araba ya da başka bir şey ise prosedürde değişiklikler olacaktır. Bu noktada devredilecek olan şeyin türü oldukça önemlidir. Yapı Kredi bankası devir sürecinde devredilenin türüne göre siz değerli müşterilere gerekli bilgilendirmeleri gerçekleştirmektedir. Bu nedenle herhangi bir endişe duyulmasına ve tereddüt edilmesine gerek yoktur.

Ancak Yapı Kredi bankası kullanıcılarına şu imkanı da sunmaktadır. Yapı Kredi bankasının sunmuş olduğu tüm haklardan feragat ettiğinizi kabul ederek hisse devrini de gerçekleştirebilirsiniz. Yani hisse senediniz ya da herhangi bir hissenizi devretmek istiyorsanız banka tarafından sizlere sunulmuş olan haklardan vazgeçerek hissenizin devir işlemini bir başka bankaya geçirebilirsiniz. Bu durumda haklarınızı alamayacağınızı ve tüm haklarınızdan feragat etmiş olacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Peki, Yapı Kredi bankası devir işlemi nasıl yapılır?

Devir İşlemi Nedir?

Bankacılık dilinde kullanılan devir terimi pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.  Borcu olan bir kişinin ya da taksitlendirme ile gerçekleştirilen ödemelerin müşteri isteğine bağlı olarak bir sonraki aya ertelenmesine devir işlemi denilmektedir. Ancak bazı durumlarda banka kendi isteği doğrultusunda da devir işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bu gibi durumlarda devir işleminin gerçekleştirildiği hesap sahibine bildirilmekte ve bildirim sonrasında işlem tamamlanmaktadır. Peki, Yapı Kredi bankası devir ne demek?

Yapı Kredi Bankası Devir İşlemi Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi bankası tarafından sunulan devir işleminden yararlanmak için birkaç adımı izlemeniz yeterli olacaktır. İlk olarak bankayı arayarak müşteri temsilcisinden gerekli bilgileri alabilirsiniz. Ancak her türlü devir işlemi imza gerektirdiği için süreç hakkında bilgi almanızın ardından şubeyi ziyaret etmeniz gerekmektedir. Şube ziyaretinizi gerçekleştirerek gerekli imzaları atmalı ve haklarınızdan feragat ettiğinizi belirtmelisiniz. Bu işlemleri tamamladığınızda ve Yapı Kredi tarafından sunulan haklarınızdan vazgeçtiğinizi belirttiğinizde kısa süre içerisinde devir işleminiz gerçekleştirilecektir. Devredilen şeyin türüne göre devir sürecinde değişiklik olabilmektedir.