Başa Baş Tahvil Nedir? - Finpara

Başa Baş Tahvil Nedir?

Başa Baş Tahvil Nedir?

Başa baş tahvil, devletin veya şirketlerin borçlanmak amacıyla kullandıkları menkul kıymetleri ifade etmektedir. Önemli bir yatırım aracı olan tahvilin çeşitleri bulunmaktadır. Tahviller bir yıldan uzun olacak şekilde hazırlandığı için uzun vadeli bir borçlanma aracı olarak şirketlerin karşısına çıkarken yatırımcılar için uzun vadeli bir yatırımı ifade etmektedir. Tahviller risk açısından en düşük riski içeren yatırım araçları olarak yatırımcıların karşısına çıkmaktadır.

Devlet tahvillerinde geri ödememe riski neredeyse yok denecek kadar azdır. Olağanüstü durumların oluşmaması haricinde tahvillerin devlet tarafından geri ödenmeme riski oldukça azdır. Şirketlerin tahvil alması durumunda ise iflas söz konusu olduğunda devlet borçlarının ödenmesi birinci sırada, tahvillerin ödenmesi ise ikinci sırada yer almaktadır. Tahvillerin çeşitleri ise oldukça farklı olarak sınıflandırılmaktadır. Başa baş tahviller nominal değeri ile satılan tahvilleri ifade etmektedir. Piyasada bulunan faiz oranları ile tahvillerin kupon faiz oranları eşittir.

Başa Baş Tahvilin Riskleri Nelerdir?

Başa baş tahviller en az risk içeren tahvil türleri olarak bilinmektedir. Devletin borçlanma aracı olarak başa baş tahvili tercih etmesi halinde geri ödenememe ihtimali savaş ve olağanüstü durumlar haricinde yoktur. Şirketlerin başa baş tahvil ile borçlanmayı tercih etmesi halinde ise geri ödemeler iflas durumlarında öncelikli olarak yapılmaktadır. Tahvillerin işlem görmüş olduğu piyasalar ise ikincil piyasalardır. Tahvilleri satın alan kişiler vade süresi dolmadan başka bir kişiye tahvillerini satabilmektedir. Tahvillerin almış olduğu değeri ise faiz oranları belirlemektedir. Faiz oranları ile tahvilin değerleri arasında ters yönlü olacak şekilde bir ilişki bulunur. Piyasada var olan faiz oranları arttığında tahvillerin aldığı değerler düşer. Faiz oranlarının artışa geçmesi ile de tahvillerin değerleri artar. Bu basit mantık düşünüldüğünde en düşük riskli olan yatırım araçlarından biri de tahvillerdir.

Tahvil Türleri Nelerdir?

Tahvil türleri çeşitli olarak alınabilmesi için uygundur. Kanunlarda belirtilen kurallara uygun olacak şekilde piyasaya sürülen tahvillerin ihraç edilmesi mümkündür. Yatırımcıların portföylerini genişleterek yatırım yapmak istemesi halinde tahvilleri sepetine eklemesi önemli olan bir konudur. Tahvil türleri arasında en çok tercih edilen türler ise şu şekildedir:

  • Devlet tahvilleri
  • Özel şirket tahvilleri
  • Sıfır kupunlu tahviller
  • Geri Çağırılabilir tahviller
  • Başa baş tahviller
  • İkramiyeli tahviller
  • Primli tahviller
  • Güvenceli tahviller
  • Hisse senedine dönüştürülebilir tahviller

Yatırım aracı olarak kullanılabilen tahvillerin vadeleri geldiğinde geri ödemesi yapılır. Çeşitli türleri olan tahvillerde yatırım portföyü göz önünde bulundurularak tercihte bulunulabilir. Tahvillerin türleri gereği sahip oldukları özellikler farklıdır. Bu nedenle tahvillerin yatırım aracı olarak kullanılmadan önce özelliklerinin bilinmesi gerekir.