Blow Off Top Nedir? - Finpara

Blow Off Top Nedir?

Blow Off Top Nedir?

Blow-off top nedir? Bir menkul kıymetin fiyatında ve işlem hacminde dik ve hızlı bir artışın ardından fiyatta genellikle önemli veya yüksek hacimde düşüşün olduğunu gösteren bir grafik modelidir. Uçurtma hareketi veya bitkinlik hareketi olarak da adlandırılan bir tepe patlamasıyla gösterilen hızlı değişimler, gerçek haberlerin veya saf spekülasyonların sonucu olabilir.

Blow-off top, fiyat ve hacimde ani bir yükselişi ve ardından yine yüksek hacimle birlikte fiyatta keskin bir düşüşü gösteren bir grafik modelidir.

Patlamaya yönelik ralli, haberlere veya iyi haberlere, büyümeye veya gelecekte daha yüksek fiyatlara ilişkin spekülasyonlara dayanabilir.

Tüm piyasalarda ani yükselişler meydana gelebilir, dalgalıdır ve her iki yönde de yanlış zamanlanmış bir ticaret büyük kayıplar anlamına gelebileceğinden ticaret yapmak çok zor olabilir.

Blow Off Top’ı Anlamak

Ani zirveler tüm piyasalarda meydana gelir ve hisse senetlerini, vadeli işlemleri, emtiaları, tahvilleri ve para birimlerini etkileyebilir. Blow off top, bir menkul kıymetin fiyatının düşmek üzere olduğunu gösterir. Ancak bu, fiyatın hemen düşeceği anlamına gelmez. Bir patlamanın yükselen kısmı haftalarca sürebilir. Bu yükselişin ilk kısmı, büyük günlük ve haftalık fiyat artışlarıyla olağanüstü görünebilir. Yine de bazen birkaç hafta daha yükselmeye devam edebilir.

Fiyat düşmeye başlayana kadar, bir tepenin tam olarak ne zaman tersine dönme aşamasında olduğuna karar vermek zordur. O zaman bile, bazen düşüşün başlamasından dört veya beş gün sonrasına tekrar yükselmeye devam edebilir. Bunun nedeni, bir menkul kıymet hızla yükselirken, fiyatın birkaç gün geri çekilip ardından yükselmeye devam etmesidir.

Blow off top formasyonunun birkaç temel özelliği vardır, ancak fiyatta gerçek bir zirve yaratıp yaratmadığını ancak geriye dönüp baktığımızda biliyoruz. Bazen fiyat hızla yükselir, ardından duraklar veya hafifçe geri çekilir ve ardından yükselmeye devam eder. Bu nedenle, blow off top formasyonuna hazırlıklı olmak için dik bir yükseliş ve dik bir düşüş beklenmelidir.

Çok fazla spekülatif ilginin olduğu menkul kıymetlerde tepeden patlama modelleri yaygındır. Fiyatlar, genellikle olumlu haberler veya örneğin gelecekteki büyüme veya olumlu bir ilaç denemesinin serbest bırakılması gibi gelecekte iyi haberlerin olması ihtimali üzerine yükselir.

Fiyat yükseldikçe, daha fazla insan heyecanlanır. Daha fazla insan da bir şeyleri kaçırdıklarını hissetmeye başlar ve artık bir şeyleri kaçırmak istemezler, bu yüzden satın alırlar. Fiyat ne kadar yükselirse, satın almak için cezbedilen insan sayısı o kadar artar, bu da daha fazla fiyat artışına ve artan hacme neden olur.

Blow-off toplar genellikle son derece yıkıcıdır. Sona doğru, tersine dönüş meydana geldiğinde, fiyat çok hızlı hareket ettiğinden siparişlerde kayma olasılığı çok daha yüksektir. Fiyat düşmeye başladığında, zirveye yakın herhangi bir yerden çıkmak çok zor olabilir çünkü herkes aynı anda satış yaparak pozisyondan çıkmaya çalışır.

Büyük yükselişten ve bu kadar çok insan satın aldıktan sonra, satın alacak kimse kalmadı. Ancak, satmak için paniğe kapılan, karlarını kilitleyen veya kayıplarını sınırlamaya çalışan birçok insan var.

Blow Off Top Formasyonunda Tepeyi Belirleme

İlk başlarda, ani yükselişler güçlü rallilere benzer görünebilir. Güçlü bir ralli 45 derecelik bir açıyla yükselebilir, ancak bir savrulma durumunda çıkış açısı neredeyse dikeydir.

Blow-off topların bazı ortak özellikleri şunları içerir:

Sınırlı Geri Çekmeler: Uçurtma tepeleri, önemli geri çekilmeler olmaksızın devasa – dikeye yakın – mitinglerdir. Bu, onları sadece güçlü bir yükseliş trendinde olan menkul kıymetlerden ayırır. Geri çekilmeler meydana gelirse, bunlar genellikle yalnızca bir ila üç gündür ve ardından fiyat tekrar yükselir.

Büyük Fiyat Artışları: Bu tür zirveler vasat artışlardan sonra gelmez. Fiyat birkaç yüz, hatta yüzde birkaç bin artabilir, hisse senedi fiyatındaki en büyük dolar (yüzde olması gerekmez) kazançlar hareketin son haftasında veya birkaç gününde gelir.

Ayı Hacmi: En yüksek çıkışları, büyük hacimde daha düşük keskin hareketler takip eder, bu da uzun vadeli tacirlerin sürüler halinde hisse senedinden çıktığını gösterir.

Daha Geniş Piyasa: En yüksek seviyeler genellikle daha geniş piyasa koşulları tarafından şiddetlenir, bu da geniş bir piyasa satışlarının daha düşük bir harekete yol açabileceği anlamına gelir.

Tüccarlar bir fiyat patlamasını yanlış tanımladıysa veya yanlış ticaret yaptıysa, hisse senedi veya kripto varlık ile uzun süreli birliktelik yaşamktan kaçınmak için pozisyondan erken çıkmak genellikle en iyisidir. Bir fiyat patlamasında çok erken short pozisyona almak, kayıp hızlı bir şekilde kesilmezse çok büyük kayıplar anlamına gelebilir. Benzer şekilde, blow-off top senaryosunda çok geç kalmak, fiyat düşmeye başladığında ve önceki seviyelere geri dönmediğinde büyük kayıplar anlamına gelebilir.

Blow off topları başarılı bir şekilde tespit edenler, diğer tacirlerin aşırı tepkisinden yararlanmak için eşsiz bir fırsata sahip olurlar.

Bitcoin’de Blow-Off Top Örneği

2017’de BTC istikrarlı bir fiyat artışı görüyordu. Yılın başlarında, kısa bir süre 1.000 doların üzerinde ve kısa bir süre 800 doların altında işlem gördü, ancak daha sonra bu aralığın dışına çıkmaya başladı. Yıl ortasında, 3.000 dolara yaklaşıyordu. Eylül’de 5.000 doları test etti ve Ekim’de 6.000 doları test etti. Bu noktada, fiyat zaten yüzde birkaç yüz daha yüksek olmasına rağmen, patlama başlamamıştı bile.

Hacim Kasım ayında toparlanmaya başladı ancak Aralık ayında daha da arttı. Yalnızca Aralık ayında, fiyat 10.000 dolardan yaklaşık 20.000 dolara çıktı. Bu, fiyattaki açık ara en büyük dolar kazancıydı.

Aralık ayındaki düşüşün ana bölümünde, en uzun geri çekilme, fiyatın yeniden yükselmeye başlamasından üç gün önceydi. Fiyat tersine dönmeye başladığında, altı gün boyunca düştü.

Satış yavaş başladı ki bu her zaman olmaz. Fiyat, nispeten düşük hacimde düşmeye başladı, ancak fiyat düşmeye devam ettikçe (fiyatı desteklemek için çok az alıcı kaldı), düşüşün altıncı gününde büyük bir satış hacmi artışı oldu. O gün, bir grup alıcı, fiyatın 500 dolardan fazla hareket ettiği büyük bir gün içi düşüşten kurtuldu.

 

Kripto paralar ile ilgili tüm güncel haberler için buraya tıklayınız.