İnstagram ‘da Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz? - Finpara

İnstagram ‘da Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

İnstagram ‘da Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Tam zamanlı bir influencer olmak için kaç Instagram takipçisine ihtiyacınız var?

Halihazırda tanıtılacak bir iş sahibi olmanın yanı sıra, Instagram’da para kazanmanın en iyi yolu bir influencer olmaktır. Pazarlamacılar markalarını tanıtmak için influencerlara ödeme yaparak gönderi başına 50 ila 750.000 dolar ödüyorlar.

Ancak Christiano Ronaldo (466.100 $ – 776.833 $) veya Ariana Grande (391.530 $ – 652.550 $) gibi bir ünlü değilseniz yüz binlerce dolar kazanmayı beklemeyin. Tabi dolar üzerinden çalışmış olduğunuz için kazanmış olduğunuz rakamlar sizi tatmin edecektir.

Ne kadar çok takipçiniz olursa, bir pazarlamacı tarafından markalarına sponsor olma olasılığınız o kadar artar. Bununla birlikte, pazarlamacılar, bir ürün satın alma olasılıkları daha yüksek olduğu için aktif ve yorum yapan ve yüksek beğeni alan toplulukları tercih eder. Bu, pazarlamacılar için kitle boyutundan çok daha önemli bir ölçüm olabilen etkileşim oranı olarak ölçülür.

İnfluencerlar Ne Kadar Kazanıyor?

 

  • 000’den az takipçi: Gönderi başına 50 ABD doları
  • 000 – 10.000 takipçi: Gönderi başına 75 ila 100 ABD doları
  • 000 – 100.000 takipçi: Gönderi başına 50 ila 250 ABD doları
  • 000 – 1 milyon takipçi: Gönderi başına 500 ila 1000 ABD Doları
  • 1 milyondan fazla takipçi: Gönderi başına 1.000 dolardan fazla

Influencer’ların çoğunun, ortalama 6.000 ila 10.000 takipçisi olan “mikro etkileyiciler” olduğundan, gelin gelirin ne olabileceğine bakalım.

Her gün 100 $ ‘a sponsorlu bir gönderi yayınladıysanız, bu, vergilerden önce 36.400 $ yıllık gelir getirecektir (pazarlamacılar tarafından gönderilen ücretsiz malların değerini de ekleyebilirsiniz).

Sponsorluk fırsatlarının gerçekten katılım oranınıza ve yayınladığınız konuya bağlı olduğunu unutmamak önemlidir.

Örneğin, moda odaklı bir hesap çok karlı olabilir, çünkü ürün halihazırda kıyafet alışverişi yapan bir kitle tarafından açıkça anlaşılır. Özellikle ülkemizde trendyol linklerini instagramda çok görebilirsiniz. “Üzerimde giydiğim kazağım çok sorulmuş. Sizin için linkledim” gibi kelimeleri sıklıkla duyarsınız. Keşke biraz daha yaratıcı olabilseler…

 

Özetlemek gerekirse; instagramdan ne kadar para kazanabilirim sorusunun cevabı takipçi sayınız ve sektörünüze göre değişiklik gösterecektir. Tabi bazı sektörlerde takipçiniz yüksek olsada fazla para kazanmanız mümkün olmuyor. Örneğin mizah sayfaları sponsorların ilgisini çekmediği için kaliteli reklam alamaz. Genelde bu gibi sayfalar takipçilerini başka bir sayfaya yönlendirerek takipçi satışı yaparak kazanç elde etmeye çalışır.

İnstagram ‘da Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz