Merkezi Kayıt Kuruluşu Nedir? - Ne İşe Yarar ? - Finpara

Merkezi Kayıt Kuruluşu Nedir?

Merkezi Kayıt Kuruluşu Nedir?

Ülkemizin kırılgan ekonomik yapısı içerisinde yatırımcılar, birçok hamlesinde tedirginlik yaşıyor. Borsada işlem yapanlar, aracı kurumların fonksiyonunu ve onların batma ihtimalini göz önünde bulundurarak çekingen davranıyor. Aracı kurum batarsa ne olur yazımızda belirttiğimiz gibi Merkezi kayıt kuruluşu, yatırımcıların hisselerini güvende tutuyor. Yeni ismiyle Merkezi Kayıt İstanbul, yatırımcıların hisselerini saklama görevi üstleniyor.

Merkezi Kayıt İstanbul Nasıl İşler?

 

İnternet bankacılığı, mobil uygulama ya da telefon bankacılığı üzerinden aracı kurumunuza ulaştınız ve X hissesini almak istediğinizi belirttiniz. Aracı kurum almak istediğiniz lot sayısını ve teklifinizi Borsa İstanbul’a bildiriyor. Eğer vermiş olduğunuz teklif ile satıcı teklifi eşleşmiş olursa hisseyi satın almış oluyorsunuz. İşte aracı kurumunuz burada sizinle alakalı bilgileri Merkezi Kayıt Kuruluşu hesabınıza aktarıyor. Eğer hesabınız yoksa yeni hesap açılarak hisseleriniz orada saklanıyor.

Merkezi Kayıt İstanbul

Merkezi Kayıt Kuruluşu Hisse Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 

Merkezi Kayıt İstanbul nezdinden saklanan hisselerinizi kontrol edebiliyorsunuz. Eğer devlet güvencesinde olan bu kurumdan hisse portföyünüzü sorgulamak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri takip etmelisiniz:

 • https://eyatirimci.mkk.com.tr/auth/login bağlantısını takip ederek Merkezi Kayıt Kuruluşu e-yatırımcı sitesine giriş yapınız. Burada e-devlet seçeneğini tıklayarak kayıt bölümüne geçiniz.
 • Açılan sekmeden “aktif kullandığınız bir mail” ile cep telefonu numaranızı giriniz. Ayrıca sistemin sizi nasıl karşılamak istediğinizi istiyorsanız onu yazınız. (Finpara olarak Günaydın yazdık).
 • Mail kısmının sağ tarafından “onay” kısmını göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda MKK tarafından gönderilen 6 haneli şifre mail adresinize gelecektir. Bu onay kodunu açılan kutuya giriniz.
 • Aynı onay işlemini cep telefonu için de yapınız. Onay butonuna tıkladığınızda cep telefonunuza kod gelecektir. Bu konu onay kutusuna giriniz.
 • Bu işlemlerden sonra kaydınız oluşturulmuş olacaktır. Daha sonra giriş sekmesini yenileyin ve yeniden MKK e-devlet bağlantısı ile sisteme giriş yapın.
 • Cep telefonunuza MKK tarafından gönderilen 6 haneli şifre ile sisteme giriş yaptığınızda karşılama mesajınız ekranınızda belirecektir. Mesajı gördüğünüzde artık sisteme girmişsiniz demektir.

İstanbul Merkezi Kayıt Sitesinde Neler Yapabilirim?

 

Merkezi Kayıt Kuruluşu üyelik işlemleriniz tamamlandıktan e-yatırımcı sayfasının sol tarafından sistemde yapabilecekleriniz sıralanmaktadır. Kolay tasarlanmış bir site olduğundan aşağıdaki işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz:

 • Portföy ve hesap bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Burada satın almış hisse senetleri sıralanacaktır.
 • Hesap bilgileri kısmından hangi bankada ya da aracı kurumda hesabınız varsa sıralanacaktır. Hesabın aktiflik durumunu ve yatırımcı kategorisini görebilirsiniz.
 • Hesap Hareketleri sekmesini kullanarak hisse senedi işlemlerinde tarih aralığı vererek yapmış olduğunuz tüm işlemleri sorgulayabilirsiniz.
 • Yatırımcı blokajı ve otomatik blokaj kısımlarından hisse senedi portföyünüz ile ilgili kısıtlama kararı alabilir ve bunlara özel sınırlamalar getirebilirsiniz.
 • Sistemde ayrıca yaklaşan genel kurulları, KAP bildirimlerini takip edebilir, size özel bildirim tercihleri oluşturabilirsiniz.
 • Merkezi Kayıt İstanbul giriş bilgilerinizde değişiklik yapabilir, şifre ya da mail gibi iletişim adreslerinizi yenileyebilirsiniz.