Hisse Senedi Nasıl Alınır? - Finpara

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Borsaya yatırım yapmak, uzun vadede para kazanmanın ve elde bulunan parayı korumanın en iyi yollarından biridir. Son 140 yılın 10 yıllık ortalama borsa getirileri % 9,2 oranındadır. Bu rakam, Türkiye’deki bir tasarruf hesabının ortalama getirisinden çok daha yüksek.

Yeni yatırımcıların borsaya yatırım yapmasının birkaç yolu vardır.  Çok sayıda borsa kılavuzu varken, bu yeni başlayanlar için en iyi çevrimiçi hisse senedi alım satım kılavuzudur ve size bir borsa tüccarı olarak başlamak için gereken şartları, stratejileri ve diğer bilgileri sağlayacaktır.

Hisse Senedi Nedir?

Halka açık piyasalara yatırım yapmanın en popüler yollarından biri hisse senedi alıp satmaktır. Hisse senetleri, halka açık bir şirketteki mülkiyet hissesini temsil eden bir yatırımdır. Bir şirketin hissesinden bir pay aldığınızda, şirketin bir yüzdesini satın almış olursunuz.

Borsa, halka açık bir müzayede gibi işliyor. Yatırımcılar, bir borsada fiyat pazarlığı yaparak bir şirketin hisselerini alıp satarlar. İdeal olarak, daha yüksek olacağını beklediğiniz bir hisse senedini satın alırsınız ve hisse senedinin düşeceğine inandığınızda satarsınız. Altın, döviz, kripto para gibi para kaynaklarını alıp satıyorsanız zaten buna aşinasınızdır.

Hisse Senedi Alım Satım Türleri

Aktif ticaret:  Bu, bir bireyin hisse senetlerini daha kısa vadeli bir şekilde alıp sattığı bir yatırım stratejisidir. Aktif tüccarlar, belirli bir ayda 10 veya daha fazla işlem gerçekleştirebilir ve kar elde etmek için alıp satarak piyasayı değerlendirir.

Pasif yatırım:  Bu, uzun vadeli bir hisse senedi satın alma ve aylarca veya yıllarca tutma stratejisidir. Pasif yatırımcılar tipik olarak endeks fonlarına yatırım yaparlar.

Günlük işlem:  Bu, hisse senetlerini çok kısa bir süre boyunca aktif olarak satın alma, satma ve çevirme stratejisidir. Günlük alım satım riskli kabul edilir ve hisse senedi alım satımında yeni başlayanlar için önerilmez. Bu işlem türünde sürekli olarak piyasayı incelemeniz gerekeceği için bunu iş haline getirmelisiniz. Düşük bütçe ile yapılması zordur.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi alım satımına başlamak için izlemeniz gereken birkaç basit adıma bir göz atın.

1. Bir Yatırım Hesabı Açın

İlk kez yatırım yapanlar, ticaret yaparken zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilecek çeşitli mobil uygulamalar arasından seçim yapabilirler. Bankalar aracılığı ile yatırım hesabı açabilirsiniz. Özellikle bankaların mobil bankacılık hesapları alım satım işlemlerinizde size büyük kolaylık sağlayacaktır. İlk önce size en uygun bankayı seçin ve yatırım hesabınızı oluşturun.

2. Hisse Senedi Ticareti için Bütçe Belirleyin

Her yatırımda olduğu gibi hisse senedi alıp satımında da riskler bulunur. Bu yüzden tüm paranızı bu işe yatırmak istemeyebilirsiniz. Kendinize sınırlar koyun, böylece diğer harcamalar için ayrılmış parayı harcamazsınız. Daha da iyisi, bütçenize bir yatırım kategorisi ekleyin. O zaman özgürce yatırım yapabilirsiniz.

Güvenli yatırım yolunu seçmeyi düşünüyorsanız elinizde yer alan parayı bölmek aldığınız riski azaltacaktır. Tüm parayı aynı yere yatırmak yerine birden fazla kategoriye bölebilirsiniz. Tabi bu gibi durumlarda kazancınız daha düşük olabilir.

3. Farklı Emir Türlerini Öğrenin ve Ticarete Başlayın

Hisse senedi almaya hazır olduğunuzda, ticaret platformu veya aracı kurum aracılığıyla sipariş verirsiniz. Emir, belirli bir hissenin ne zaman alınacağına veya satılacağına dair özel talimatlar içerir. İki ana emir türü vardır:

Piyasa emri: Mevcut piyasanın en iyi fiyatından hisse satın almak veya satmak için verilen emir. Yatırımcılar, bir hisse senedini hemen almak veya satmak istediklerinde piyasa emri verirler.

Limit emri:  Hisse senetlerinin ne zaman alınacağı veya satılacağına ilişkin kısıtlamalar getirir. Bir hisse senedi için ödemeye hazır olduğunuz en fazla tutarı veya hisse senedi satarken kabul etmek istediğiniz en az tutarı belirlersiniz.

Emir vermek sürekli olarak piyasayı takip etmemenize olanak sağlar. Verdiğiniz emir sayesinde işlemler otomatik olarak gerçekleştirilir.

4. Uzun Vadeli Yatırım Yapın

Çoğu durumda, uzun vadeli yatırım seçeneğini tercih eden yatırımcılar, piyasaya zaman ayırmaya çalışanlardan daha başarılıdır. Hisse senedi piyasaları, manşetlerde olup bitenlere tepki gösterdikçe kısa vadeli sürelerde çarpıcı biçimde dalgalanabilir. Buda sizi çok daha fazla zarara sokar.

Hisse Senedi Ticareti Yapmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Önce Borcunuzu Ödeyin

Borsaya yatırım yapmaya başlamadan önce, borcunuzu ödemeyi veya size faiz ödemelerinizden daha yüksek getiri sağlayacak bir portföy oluşturmayı düşünün. Yatırım fırsat maliyetleriyle ilgilidir.

Satın Almak İçin Borç Almayın

Doğrudan bir hisse senedi almaya gücünü

z yetmezse, satın almayın. Sadece kaybetmeyi göze alabileceğiniz parayla hisse senedi ticareti yapmalısınız. Bu, en temel hisse senedi alım satım kurallarından biridir.

Kademeli Olarak Alım Yapın

Daha fazla para kazandıkça, daha fazla hisse satın alabilir ve konumunuzu oluşturmak için farklı stratejiler kullanabilirsiniz. Her ay aynı hisse senedinden sabit bir miktar satın almak, fiyatın ortalamasını çıkarır ve riski azaltır.

Her Zaman Nakit Bulundurun

Asla tüm paranızı borsaya yatırmayın. Örneğin bir acil durum fonu oluşturmalısınız.  Fiyat düşüşü, sahip olmak istediğiniz bir hisse senedini satın almak için müthiş bir fırsat sunabilir.

Temel ve Teknik Analizi Kullanın

Bir şirketin değerini anlamak için aşağıdaki hisse senedi analizi türlerini öğrenmeyi düşünün.

Temel analiz: Bir firmayı etkileyen ekonomik ve finansal faktörleri inceleyerek şirketin finansal durumunu değerlendirme süreci. Hisse senedinin değerini belirleyebilir ve değerinin düşük olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Teknik analiz: Bir hisse senedinin fiyat eğilimlerinin ve modellerinin tarihsel bir grafik üzerinde değerlendirilmesidir. Teknik analistler, geçmiş ticaret aktivitesinin ve fiyatlardaki hareketin, hisse senedi fiyatındaki gelecekteki hareketleri belirleyebileceğine inanıyor.

Canlı hisse takibi için finpara sitesini sürekli takip edin. Hisselerin anlık değişimlerini görün ve detaylı bir şekilde inceleme yapın.

Örneğin; “Adese Alışveriş Ticaret” hissesinin 29 Ekim istatistikleri aşağıdaki gibidir. Satın almış olduğunuz hisseleri veya almaya düşündüğünüz hisseleri buradan takip edebilirsiniz.

İyi Bir Ticaret Stratejisi Nedir?

En iyi ticaret stratejisi, finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olandır. Bu nedenle bir finans danışmanıyla çalışmak yararlıdır. Hedef belirleme konusunda size rehberlik edebilir ve seçeneklerinizi değerlendirebilirler.

Hisse Senedi Ticareti ve Yatırım Arasındaki Fark Nedir?

Hisse senedi ticareti, hisse senetlerini alıp satmaktır. Yatırım, uzun vadeli bir hisse senedi satın alma ve değeri artıncaya kadar onları tutma yaklaşımını ifade eder.

Yatırım yapmaya başlarken bu borsa başlangıç ​​kılavuzuna bakın, ancak tüm harika tavsiyelerin bir

Hisse Senedi Nasıl Alınır